Piękną chwilą, którą każdy z nas kiedyś przeżył, był moment ukończenia studiów i uzyskania tytułu zawodowego fizjoterapeuty. W obecnej chwili, kiedy nasze działania zostały dodatkowo uregulowane prawnie, dochodzi jeszcze moment uzyskania prawa wykonywania zawodu (PWZFz), które jest obowiązkowym dokumentem formalnym naszej pracy w tym pięknym zawodzie. Prawo to uzyskuje się na drodze uchwały Krajowej Rady Fizjoterapeutów, o którą powinieneś zawnioskować na stronie https://kif.info.pl/rejestracja/. Tam wypełnisz wniosek, doślesz wymagane prawem dokumenty i… decyzja gdzie iść do pracy. Obecne czasy, są, dla nas fizjoterapeutów, bardzo przyjazne. Nie koniecznie musimy wyjeżdżać za granicę aby godnie pracować, jednak doskonale wiemy, że o dobre wynagrodzenia w naszym zawodzie może być czasami trudno.
Jest wiele form poszukiwania sposobów na to, aby pieniądz do nas przyszedł lub z nami dłużej pozostał. Jednym ze sposobów może być założenie własnej działalności gospodarczej, czyli krótko mówiąc gabinetu, koniecznie wyposażonego w system AsPhys, które pomoże poprowadzić Twoją firmę w taki sposób, aby harmonogram wizyt, system esemesowego przypominania pacjentom, zestawienia dokumentów, czy też administracja zajmowały nam jak najmniej czasu, pozwalając czynić to, co najbardziej lubimy, czyli pracować z pacjentem.
Choć założenie własnej, jednoosobowej działalności gospodarczej jest dużym wydarzeniem w naszym życiu, to jednak formalnie, nie jest ono nie do przejścia. Dane statystyczne mówią, że około 30% działalności zostaje zawieszonych lub rozwiązanych po pierwszym roku. Jednak pamiętajmy, że 70% zostaje, a wiele z nich ma się dobrze i pracujący w nich fizjoterapeuci osiągają duże sukcesy. Działalność gospodarcza w świetle Ustawy o Swobodzie Gospodarczej jest „zarobkową działalnością wytwórczą, budowlaną, handlową i usługową…”. Nas, jako fizjoterapeutów, interesuje przede wszystkim aspekt usługowy. Pierwszym krokiem do założenia własnej działalności jest określenie formy prawnej. My, Fizjoterapeuci, najczęściej będziemy dążyć do założenia firmy jednoosobowej, stając się przy tym tzw. osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą. Ta decyzja jest ważna, bo stajemy się szefem i pracownikiem równocześnie, a co za tym idzie, obowiązki z tym związane musimy przyjąć na własne barki. Ważnym na tym etapie jest decyzja o nazwie firmy. Bardzo szybko nas o to zapytają, a wymyślanie nazwy bez refleksji jest narażone na błąd. Tak więc nazwa. Krótka, czytelna, powiązana z naszym nazwiskiem, charakterem etc. Pamiętajmy, że jak się rozkręcimy, to nazwa ta staje się naszą marką, do której później z pewnością dopasujemy logotyp. W tych czasach, nazwa i znak firmowy wpadające w oko i ucho, kiedy informacja przemieszcza się drogą social mediów, staje się silnym narzędziem marketingowym. My nad nazwą AsPhys pracowaliśmy kilka tygodni. Ale wracamy do „zakładania” firmy.
Zaletą własnej działalności jest to, że nie potrzebujesz specjalnych pieniędzy na start, jak dzieje się to w przypadku spółki, zaś księgowanie w książce przychodów i rozchodów nie jest specjalnie trudne, a ewentualne usługi zewnętrze firm księgowych nie są nazbyt drogie. Książka przychodów i rozchodów, czyli bilans pomiędzy tym co zarobiłeś i tym co wydałeś, jest najczęstszą i najłatwiejszą formą opodatkowania. Pomocą ze strony Państwa jest to, że na początku działalności, czyli przez pierwsze 6 miesięcy płacimy jedynie składkę zdrowotną (około 320 złotych), zaś później, przez okres 2 lat, tzw. mały ZUS, czyli kwotę nieco powyżej 500 złotych. Niestety później, obciążenie będzie już zdecydowanie większe, gdyż pełny ZUS, to na chwilę obecną kwota ponad 1200 złotych. Jednak masz 2 lata na to, aby Twoja Firma stała się wydolna finansowo i mogła pozwolić sobie na wymagane obciążenia finansowe.
Jako fizjoterapeuci mamy swój kod PKD (czyli Polska Klasyfikacja Gospodarcza) 86.90.A. Tam, w dziale opieki zdrowotnej, mamy swoją podklasę, w której określono, iż działalność obejmuje indywidualną lub zespołową działalność fizjoterapeutów, prowadzoną w takich dziedzinach jak: „diagnostyka fizjoterapeutyczna, fizykoterapia, hydroterapia, masaż leczniczy, terapia ruchowa itp. Działalność ta może być prowadzona w placówkach medycznych, takich jak: przychodnie (ogólne, przyszpitalne, medycyny pracy, przy domach pomocy społecznej), specjalistyczne placówki medyczne inne niż szpitale, prywatne gabinety oraz w domu pacjenta. Działalność ta może być prowadzona także w obiektach zapewniających zakwaterowanie, ale innych niż szpitale”. Umiejscowienie w tym dziale zwalnia nas z obowiązku doliczania podatku VAT do naszych usług, ponieważ nie mamy obowiązku jego odprowadzania na rzecz Skarbu Państwa.
Kolejne działanie to wizyta w urzędzie lub wypełnienie przez internet wniosku Centralnej Ewidencji Informacji o Działalności Gospodarczej nazywanej w skrócie CEIDG. Właściwie ten krok powoduje, że stajesz się podmiotem gospodarczym i wypływasz na morze wielkiego biznesu, na którym życzymy Ci powodzenia i wielu sukcesów. Wybierz jeszcze bank, bo gdzieś pieniądze musisz przechowywać, wyrób pieczątkę firmową i osobową i pobierz wersję próbną AsPhys, który, w co głęboko wierzymy, pozostanie z Toba na długo.
Te kroki spowodują, iż Twój Gabinet stanie się Twoim miejscem pracy. Czekamy wszyscy z niecierpliwością co stanie się z kwalifikacją naszych gabinetów jako podmioty medyczne, ale to jeszcze trochę czasu i jesteśmy dobrej myśli.
materiał opracował dla Ciebie konsultant Zespołu Asphys